Prijeđite na kategorije proizvoda Preskoči u košaricu Preskoči na navigaciju

Ne zanimaju me popusti i akcije, želim sakriti prozor.

Kako podržati imunološki sustav

Imunitet je zapravo „štit“ koji štiti naše zdravlje. Savjete kako ga ne oslabiti, već naprotiv ojačati donosimo u sljedećem članku.


Sadržaj

O svom imunološkom sustavu isplati se brinuti tijekom cijele godine. Ono nas štiti od bolesti, a ako se i razbolite, pravilno funkcioniranje imunološkog sustava pomoći će vam da lakše i brže prebolite bolest. Kako se pravilno brinuti za imunitet? Lako je. Dobro spavajte, dobro jedite i pijte, dovoljno se odmarajte i vježbajte.

 

Spavanje

U snu dopuštate tijelu da obradi podražaje od prethodnog dana, pripremi se za sljedeći i odmori. San nije gubljenje vremena, naprotiv, jedno je od ključnih područja zdravog načina života. Općenito, 8 sati dnevno preporučuje se kao idealna duljina sna. Ali to je vrlo individualno, nekim ljudima treba manje, drugima više. No, kvaliteta sna ne ovisi samo o njegovoj duljini. Između 22 i 2 sata kvaliteta sna je najveća pa se isplati naučiti zaspati prije 22 sata. Istovremeno je važno pripremiti se za spavanje – ne zaboravite prozračiti sobu, ne gledati u monitor barem sat vremena prije nego što zaspite, a oko dva sata prije spavanja nemojte jesti i polako ograničite unos tekućine.

Spavati i opustiti se ne morate samo u krevetu. Probajte hamaku, viseće mreže ili čak udobne fotelje na napuhavanje iz naše ponude.

 

Stres

Dok je kratkotrajni stres poželjan, aktivira nas i ujedno nas štiti od opasnosti, dugotrajni stres čini život itekako kompliciranim. Među čimbenicima stresa kojima smo svakodnevno najčešće izloženi su zahtjevi na poslu, međuljudski odnosi, događaji u životu (bolest u obitelji, smrt bliske osobe, gubitak posla, ali i oni pozitivni poput braka ili rođenja djeteta), ispunjavanje mnogih društvenih uloga, nedostatak vremena, zauzetost, žurba. Važno je, s jedne strane, ne izlagati se toliko čimbenicima stresa, a s druge strane, naučiti kako se nositi sa stresom raznim tehnikama - jogom, opuštanjem, sportom ili pronalaženjem vremena za sebe i svoje hobije svaki dan.

Naša široka ponuda pomagala za vježbanje također će vam pomoći da se oslobodite stresa - birajte između bučica, užadi za skakanje, podloga za vježbanje i mnogih drugih.

 

Pušenje, alkohol, štetne tvari

Ako se svakodnevno izlažete djelovanju pušenja (aktivno i pasivno) ili alkohola u velikim količinama, tada nepotrebno iscrpljujete svoj imunološki sustav. Između ostalog, pušenje oštećuje sluznicu dišnog sustava i time olakšava ulazak mikroorganizama u organizam. Stoga su pušači osjetljiviji na zarazne bolesti.

 

Aktivno kretanje, po mogućnosti na svježem zraku

Redovitim kretanjem jačate obrambenu snagu i smanjujete posljedice stresa. Sportovi koji se izvode na otvorenom na svježem zraku su idealni. Međutim, i kretanje ima svoju granicu, kada prestane pomagati i, naprotiv, slabi tijelo. Počnite sa sportom polako i postupno povećavajte opterećenje. Imajte na umu da izvanredna sportska izvedba ima tendenciju da oslabi tijelo i u nekoliko dana koji slijede možete biti podložniji infekcijama. U takvom razdoblju puno pijte, dobro jedite, duže spavajte i odmarajte se.

   

 

Kako odabrati odjeću za trčanje

Prava odjeća za trčanje jamstvo je mnogo sretnih kilometara. Katka Balcarová savjetovat će vas o njegovom odabiru.

>>> PROČITAJTE VIŠE <<<

 

Režim pijenja

Ispravan režim pijenja između ostalog omogućuje uklanjanje štetnih tvari iz tijela. Najbolje je piti čistu vodu ili također možete uključiti biljne i zelene čajeve. U normalnim uvjetima preporuča se piti najmanje 0,5 litara na svakih 15 kg tjelesne težine. Ali opet, ova preporuka je vrlo individualna i najbolje će biti ako pratite boju urina. Što je tamnije, to više trebate piti. U idealnom slučaju, trebalo bi biti jasno.

Bez obzira gdje se nalazili, lako možete osigurati svoj režim pijenja jednom od naših termosica ili boca.

 

Uravnotežena prehrana s dovoljno vitamina i minerala

Ograničite industrijski prerađenu hranu i pokušajte u prehranu uključiti što više svježe, neprerađene hrane. Nastojte imati raznovrstan i šarolik jelovnik, uvijek ostavite dovoljno vremena za obroke.

Dovoljno hranjivih tvari osigurat ćete svakodnevnom konzumacijom voća – posebice bobičastog voća (borovnice, maline, kupine, grožđe, jagode, brusnice, ribizle,...), povrće (kupus, kupus, korabica, cvjetača, brokula,...). ), tamno lisnato povrće, fermentirano povrće, ostalo povrće, lanene i druge sjemenke, orašasti plodovi, cjelovite žitarice, mahunarke, začinsko bilje i začini. Iako većinu vitamina možete unijeti raznolikom prehranom, zimi se uglavnom preporučuje nadoknada vitamina D, koji ljeti dobivamo od sunca. Vitamin C, E, cink i magnezij također su važni za imunitet.

Nije uvijek moguće počastiti se kvalitetnom i svježom hranom, pogotovo na putovanjima, to može biti problem. Osim široke ponude dehidrirane hrane, od sada kod nas možete kupiti i jestive insekte koje nazivamo hranom budućnosti i svakako ih vrijedi probati.

 

Dodaci prehrani

Sve potrebne hranjive tvari lako ćete dobiti raznolikom prehranom. Općenito, preporučuje se suplementacija vitamina D zimi, a vegetarijanci i vegani također trebaju vitamin B12 tijekom cijele godine. Ali ako znate da patite od manjka bilo kojeg minerala ili vitamina, onda je poželjno razmisliti o njegovoj nadoknadi. Kvaliteta dodataka prehrani vrlo je različita pa se prije kupnje dobro posavjetovati sa stručnjakom, liječnikom ili nutricionistom. Pri kupnji svakako treba voditi računa o količini aktivne tvari i njenoj upijanju. Također možemo preporučiti davanje prednosti kapsulama u odnosu na tablete, preferiranje kapsula iz biljnih izvora u odnosu na želatinu.

   

 

Regeneracija nakon fizičkog napora

Tako često zanemareno, a tako važno. Zaslužna je za izvrsne rezultate sportaša, ali utječe i na njihove padove i neuspjehe. Ako je dugo zanemarimo, može doći do dugotrajnih ili kroničnih bolesti. O čemu pričamo? O regeneraciji. Zašto je to toliko važno? Kako pravilno regenerirati?

>>> PROČITAJTE VIŠE <<<

 

Posljednji savjet

Imunitet se isplati jačati tijekom cijele godine i navedene postupke uvrstiti u svoj uobičajeni način života. Tada ćete u slučaju povećanog rizika od infekcije biti bolje pripremljeni za sve i nećete dodatno oslabiti imunitet nepotrebnim strahom od infekcije ili stresom od naglih promjena u prehrani ili razmišljanju.

 

Korisne poveznice

 

Autor: Kateřina Balcarová

Resursi: Michael Greger: Kako ne umrijeti; Noxi, 2015.; Materijali za tečaj ATAC - Savjetnik za prehranu i suplementaciju, pixabay.com

Kako se pravilno ponašati u prirodi

Trebate pomoć?

Podsjetite se na 10 principa koje bi svaki ljubitelj prirode trebao znati i poštovati. Katka Balcarová napisala ih je za vas u današnjem članku.

Usporedba materijala funkcionalne odjeće

Trebate pomoć?

Kako funkcionira funkcionalna odjeća? Usporedili smo materijale i njihova svojstva.

Kako odabrati funkcionalne čarape?

Trebate pomoć?

Svaki dobar planinar zna da se samo u toplim i suhim čarapama možete ugrijati. Da hladnoća dolazi od stopala. Stopala nas drže cijeli život pa je dobro o njima se dodatno brinuti. Dakle, odabir čarapa može biti prava znanost kada idete tamo gdje očekujete loše vrijeme. Savjetovat ćemo vas kako pravilno birati čarape u svim slučajevima!

Mi biramo za vas

50,99 

Usporediti

15,99 

Usporediti

Dječja skijaška kaciga Etape Rider Pro

75,00  (9.35 %) 67,99 

Usporediti

46,91  (10.49 %) 41,99 

Usporediti

Dječje naočale za skijanje Relax Bunny

22,99 

Usporediti