Prijeđite na kategorije proizvoda Preskoči u košaricu Preskoči na navigaciju

Ne zanimaju me popusti i akcije, želim sakriti prozor.

Kako odabrati jaknu za hladno vrijeme?

Koju jaknu odabrati kada je vani suho ili snijeg polako pada? Naš članak će vam dati odgovor.


Sadržaj

Ono što u posljednje vrijeme pokreće tržište outdoor odjeće je trend minimizacije. Što je lakše i što se bolje pakira, to bolje. Jakna težine manje od 90 g i veličine loptice za golf nakon pakiranja nije iznimka. No minimalizam u zimskim zabavama i jesenskim šetnjama ne igra tako presudnu ulogu kao u dugim prijelazima ili penjačkim usponima, gdje je svaki gram važan.

Zanimljivija nam je sklonost prirodnim i ekološki prihvatljivijim ili izravno obnovljivim izvorima materijala.

U ponudi većine kvalitetnijih proizvođača tako možete sresti perje za ovu sezonu kao još uvijek neprevaziđeni izolator, bambusovo vlakno ili vunu.


Kliknite na sliku kako biste vidjeli našu ponudu vodootpornih jakni sa membranom . 

 

Koja bi po meni trebala biti idealna jakna za zimske aktivnosti i suhu jesen?

Glavna stvar je udobnost, da biste se u njoj osjećali dobro i pružila vam potrebnu udobnost. Prije svega, trebate se zapitati: kome je jakna namijenjena, koja aktivnost, koliko ću je često koristiti i što od nje očekujete.

Nedavno sam imao sličan problem. Na kraju sam se odlučio za trenutno najuniverzalniju varijantu. Sredstva i veličina ormara ne dopuštaju mi kupnju različite jakne za svaku od planiranih aktivnosti, pa sam odabrao membransku jaknu bez izolacijskog materijala, sa odvojivim pojasom za snijeg, sklopivom kapuljačom, i ventilacijom ispod pazuha.

Zahvaljujući tome imam jaknu koju mogu, iako s određenim ograničenjima, koristiti na padinama, na zasnježenoj stazi, za planinarenje i za ležernu odjeću u nepovoljnim vremenskim uvjetima.

 

Treba li jakna imati vodeni stupac?

Prije svega, potrebno je zapitati se koliki je vodeni stupac i zašto toliko jurimo za tom vrijednošću.

Vrlo jednostavno rečeno, vodeni stupac određuje koliko visok stupac vode materijal može podnijeti u laboratorijskim uvjetima prije nego što propusti. Obično se daje u milimetrima.

Jasno je da će se u stvarnim uvjetima materijal ponašati malo drugačije, ali jednostavno pravilo kaže: Želite li jaknu za skijanje i ne padate puno, dovoljno je samo 3.000 mm vodenog stupca, ako vozite snowboard ili češće padate, svakako odaberite jaknu s barem 5000 mm vodenog stupca. 5000 mm bi trebalo biti dovoljno za jesenske šetnje, ali ako se želite zaštititi od jake ili ustrajne kiše nabavite kvalitetnu membransku jaknu (10 000 mm i više) ili po mogućnosti kabanicu.

Ali ni visok stup vode ne jamči da nećete biti mokri kao miš. Također se radi o tome kako su riješeni šavovi, patentni zatvarači i ventilacija na proizvodu. I ne smijemo zaboraviti na ispravnu slojevitost odjeće.

 

Što je s slojevitošću?

Važno je shvatiti da će bez pravog slojevitosti odjeće čak i najbolja jakna biti beskorisna. Ovdje je riječ o takozvanom efektu luka, odnosno polaganju pojedinačnih slojeva odjeće (imamo 3 osnovna) kako bi se postigla potrebna udobnost.

Sve počinje pravim izborom

  1. transportni sloj (funkcionalno donje rublje)
  2. izolacijski sloj (runo)
  3. zaštitni sloj (jakne)

Imate pregršt načina za kombiniranje odjeće, ali zaboravite na pamučne majice, flanelske košulje i slično. Za nanošenje slojeva potrebno je odabrati takav tekstil koji malo upija, brzo se suši i dobro prenosi vlagu na svoju vanjsku stranu.

 

Debeli ili tanki sloj?

Pridržavate li se principa pravilne slojevitosti, u osnovi je svejedno hoćete li kupiti jaknu s izolacijom ili ćete se okrenuti prema tankoj jakni i ispod nje obući flis majicu/duksericu ili softshell jaknu. Osobno sam ipak više za korištenje tanjih slojeva. To vam daje veću svestranost korištene odjeće i veću varijabilnost u njenom slojevitosti.

Objasnit ću na primjeru:

Naravno, na put možete ponijeti poštenu izoliranu jaknu, ali tijekom dana ćete se zahvaljujući vašoj aktivnosti i zagrijati pa je odlučite ostaviti sa strane. Pa, da, ali ispod imaš samo tanku duksericu od mikrofila. Odjednom, nakon što vam je bilo vruće, postalo vam je hladno. Ništa između.

Ako pak na put ponesete laganu jaknu i obučete tanku trenirku od mikroflisa i softshell ili pernatu jaknu i, kada tokom dana zatopli, odložite trenirku ili jaknu, a da pritom zadržite dovoljni toplinski komfort.

 

Zašto se perje ponovo vraća u modu?

Mnogi ljudi odbijaju nositi perje, ali istina je da na tržištu nema boljeg izolacijskog materijala. Ali postoje i moćna sintetička punila. Najpoznatiji i vjerojatno najbolji od njih je Primaloft.

Prednost Primalofta je vrlo niska apsorpcija vode i minimalna promjena parametara kada je mokra. To je bio i razlog zašto je perje neko vrijeme bilo manje korišteno. Perje s vremenom gubi svoju prirodnu vodoodbojnost, lijepi se jedno za drugo i tako smanjuje njegovu sposobnost vezanja zraka, odnosno sposobnost izolacije.

Perje savršeno funkcionira u suhim i ledenim uvjetima planina, tundre i tajge, ali u našim geografskim širinama uvijek je postojao problem s vlagom. No, ovaj problem riješile su tvrtke specijalizirane za proizvode od perja i njihovo održavanje.

Čarolija je u pravilnom tretmanu perja prije samog punjenja u proizvod i istovremeno u njegovom pravilnom održavanju. Danas već postoje posebna sredstva za impregnaciju s kojima vaša jakna može izdržati i najveću vlagu.
Na primjer, na Outdoor World Exhibiciji u Friedrichshafenu, Njemačka, javnosti je predstavljen proizvod Nikwax, koji značajno smanjuje vlaženje i upijanje perja koje su si mogli priuštiti za prezentaciju na kojoj je plivala impregnirana vreća za spavanje od perja s osobom unutra na vodi u jezercu ispred ulaza. Ranije nezamisliva stvar.


Kliknite na sliku kako biste vidjeli našu ponudu jakni od perja. 

 

Kako održavati jaknu

U vezi sa jaknama uvijek se postavlja pitanje kako ih održavati. Peru li se ili ne i koliko često? Možemo li ih prati u perilici? Mogu li ići u sušilicu? Kada i kako impregnirati?

Postoji mnogo različitih materijala, pa pristup njihovom održavanju uvijek treba biti individualan. Međutim, može se spomenuti jednostavno pravilo: Ako slijedite simbole na etiketi koja je ušivena na svaku jaknu (obično s unutarnje strane), ne možete pogriješiti. Međutim, ako niste sigurni, odnesite jaknu u kemijsku čistionicu i imate problem riješen. Oni će već znati kako to učiniti.

Perete li jaknu kod kuće, zaboravite na klasične praške za pranje rublja i omekšivače. Oni mogu trajno oštetiti funkcionalne materijale. Osobno preporučam odlazak u bilo koju trgovinu sportskog tekstila i kupnju tekućeg deterdženta namijenjenog za pranje tehnološke odjeće. Možete posegnuti za univerzalnim i visoko specijaliziranim proizvodima (perje, flis, softshell itd.).

Jaknu nije potrebno prečesto prati, ali ne brinite, perete li ga 2-3 puta godišnje, preživjet će. I iako neki proizvođači zabranjuju korištenje sušilice, firma Gore izravno preporučuje jakne s membranama Gore-Tex stavljati u sušilice jer im se time vraća funkcionalnost. Ovdje opet vrijede preporuke – slijedite oznake proizvođača.


Kliknite na sliku kako biste vidjeli našu ponudu za održavanje i pranje odjeće. 

 

Može li impregnacija postići iste učinke kao i kvalitetniji vodootporni materijali?

Jaknu od prljavštine čistite pranjem, ali da bi joj se vratila izvorna svojstva potrebno je koristiti tzv. impregnaciju. Nikada nećete moći vratiti 100% izvorne razine parametara, ali ćete značajno poboljšati funkcionalnost, produljiti vijek trajanja i poboljšati daljnje održavanje vaše jakne. Ali nemojte zaboraviti da ovo nije trajno rješenje i da se to mora često ponavljati.

Impregnacije su uglavnom u spreju ili sa načinom ispiranja. Ispirajuci se dodaju u ciklus pranja umjesto omekšivača i imaju površinski učinak. Na vanjski materijal jakne nanosi se impregnacija sprejom i preporučam je koristiti na mjestima koja su najopterećenija. To su obično područja ramena, odnosno izloženi šavovi i patentni zatvarači.

 

Korisna pitanja

Autor: Vít Hruška

Izvori: nikwax.cz, czechou t.cz, pinguin cz.cz

Usporedba materijala funkcionalne odjeće

Trebate pomoć?

Kako funkcionira funkcionalna odjeća? Usporedili smo materijale i njihova svojstva.

Planinarski ruksak i što spakirati u njega

Trebate pomoć?

Mučite li se s popisom stvari koje biste spakirali sa sobom za outdoor avanturu? Inspirirajte se u našem članku.

Kako odabrati odjeću za trčanje

Trebate pomoć?

Odgovarajuća odjeća za trčanje jamstvo je mnogo sretnih kilometara. Katka Balcarová će vam pomoći pri odabiru

Mi biramo za vas

388,00  (13.92 %) 333,99  2.516 kn

Usporediti

388,00  (30.93 %) od 267,99  2.019 kn

Usporediti

223,98  (28.12 %) od 160,99  1.213 kn

Usporediti

Ženska vjetrovka Zulu Windtrail

48,59  (48.57 %) 24,99  188 kn

Usporediti

152,00  (65.14 %) 52,99  399 kn

Usporediti

49,83  (43.83 %) 27,99  211 kn

Usporediti

Dječja jakna Regatta Rayz

92,00  (65.23 %) 31,99  241 kn

Usporediti

Ženska softshell jakna Kilpi Sonna

150,00  (47.34 %) 78,99  595 kn

Usporediti